pembe-kutnu-kumasli-bakir-ayakli-lambader
pembe-kutnu-kumasli-bakir-ayakli-lambader

Pembe Kutnu Kumaşlı Bakır Ayaklı Lambader

Fiyat : ₺4.000,00(KDV Dahil)

Lambaderin başlık kısmı ipek kutnu kumaştır ve el yapımıdır.

:

İncelediğiniz bu Pembe Kutnu Kumaşlı Bakır Ayaklı Lambader ürünü, 1500’lü yıllardan itibaren yalnızca Gaziantep’te dokunmaya başlayan Kutnu kumaşı olup, eskiden tamamen el tezgahlarında dokunan, son yıllarda ise motorlu tezgahlarda değişik şekillerde dokunan ipekli bir kumaştır. İçerisinde floş ipek yani bitki ipeği ve pamuk ipliği olan bu kumaş, asla sentetik bir madde bulundurmaz. Kutnu kumaşının çözgü dediğimiz kısımları ipekten, atkı dediğimiz kısımları ise pamuk ipliğinden yapılır. 

 

Kutnu Kumaşının tarihi yukarıda da belirttiğimiz gibi o kadar eskidir ki, dünyada daha tekstilde basma sanatı yokken, ipliklerin boyalara batırılarak çeşitli desenler verilip örülmesi ile yapılan bir dokuma türüdür.

 

Kutnu kumaşı Selçuklu ve Osmanlı döneminde saraylarda kafatan kıyafetlerinde kullanılması sebebiyle saray kumaşı olarak bilinmektedir. Sonraki yıllarda Anadolu'ya yayılmıştır. Efelerin, Seymenlerin, Mehteranların ve Yörüklerin kıyafetleri hep kutnudandır.

 

Ayrıca kutnu kumaşı ipek olduğundan gece uykuda yüzün kurumasını engeller ve daha canlı bir yüze sahip olmanızı sağlar. İpek sağlıktır.

Ürün uzunluğu 1.60 metredir.

Çerez Kullanımı