mor-renk-kutnu-detayli-banyo-takimi
mor-renk-kutnu-detayli-banyo-takimi
mor-renk-kutnu-detayli-banyo-takimi

Mor Renk Kutnu Detaylı Banyo Takımı

Fiyat : ₺449,00(KDV Dahil)

Kutnu kumaşı detayları ile yapılmıştır.

:

Kutnu Kumaşı

 

​​​​​İncelediğiniz bu Mor Renk Kutnu Detaylı Banyo Takımı ürünü, 1500’lü yıllardan itibaren yalnızca Gaziantep’te dokunmaya başlayan Kutnu kumaşı olup, eskiden tamamen el tezgahlarında dokunan, son yıllarda ise motorlu tezgahlarda değişik şekillerde dokunan ipekli bir kumaştır. İçerisinde floş ipek yani bitki ipeği ve pamuk ipliği olan bu kumaş, asla sentetik bir madde bulundurmaz. Kutnu kumaşının çözgü dediğimiz kısımları ipekten, atkı dediğimiz kısımları ise pamuk ipliğinden yapılır. 

 

Kutnu Kumaşının tarihi yukarıda da belirttiğimiz gibi o kadar eskidir ki, dünyada daha tekstilde basma sanatı yokken, ipliklerin boyalara batırılarak çeşitli desenler verilip örülmesi ile yapılan bir dokuma türüdür.

 

Kutnu kumaşı Selçuklu ve Osmanlı döneminde saraylarda kafatan kıyafetlerinde kullanılması sebebiyle saray kumaşı olarak bilinmektedir. Sonraki yıllarda Anadolu'ya yayılmıştır. Efelerin, Seymenlerin, Mehteranların ve Yörüklerin kıyafetleri hep kutnudandır.

 

Mor Renk Kutnu Detaylı Banyo Takımı kaliteli üç adet el havlusu ve bakır tas ile sunulmaktadır. Banyolarınızın otantik görünümüne görünüm katacaktır.

Çerez Kullanımı