mecdiye-kutnu-vazo
mecdiye-kutnu-vazo

Mecdiye Kutnu Vazo

Fiyat : ₺250,00(KDV Dahil)

Kutnu kumaşın dondurulması ile yapılmıştır.

:

​​​​​İncelediğiniz bu Mecdiye Kutnu Vazo ürünü, 1500’lü yıllardan itibaren yalnızca Gaziantep’te dokunmaya başlayan Kutnu kumaşı olup, eskiden tamamen el tezgahlarında dokunan, son yıllarda ise motorlu tezgahlarda değişik şekillerde dokunan ipekli bir kumaştır. İçerisinde floş ipek yani bitki ipeği ve pamuk ipliği olan bu kumaş, asla sentetik bir madde bulundurmaz. Kutnu kumaşının çözgü dediğimiz kısımları ipekten, atkı dediğimiz kısımları ise pamuk ipliğinden yapılır. 

 

Kutnu Kumaşının tarihi yukarıda da belirttiğimiz gibi o kadar eskidir ki, dünyada daha tekstilde basma sanatı yokken, ipliklerin boyalara batırılarak çeşitli desenler verilip örülmesi ile yapılan bir dokuma türüdür.

 

Kutnu kumaşı Selçuklu ve Osmanlı döneminde saraylarda kafatan kıyafetlerinde kullanılması sebebiyle saray kumaşı olarak bilinmektedir. Sonraki yıllarda Anadolu'ya yayılmıştır. Efelerin, Seymenlerin, Mehteranların ve Yörüklerin kıyafetleri hep kutnudandır.

 

Mecdiye Kutnu Kumaşlı vazo kumaşın dondurularak, alt kısmına bakır ayak eklenmesi ile oluşturulmaktadır. Yerden yüksekliği ortalama 20-25 cm aralığındadır. Şık masaların tamamlayıcı bir parçası olacaktır.

Çerez Kullanımı