kutnu-gold-renk-kirlent
kutnu-gold-renk-kirlent

Kutnu Gold Renk Kırlent

Fiyat : ₺219,00(KDV Dahil)

El dokuması İpek Kutnu Kumaşıdır.

:

İncelediğiniz bu Kutnu Gold Renk Kırlent ürünü, 1500’lü yıllardan itibaren yalnızca Gaziantep’te dokunmaya başlayan Kutnu kumaşı olup, eskiden tamamen el tezgahlarında dokunan, son yıllarda ise motorlu tezgahlarda değişik şekillerde dokunan ipekli bir kumaştır. İçerisinde floş ipek yani bitki ipeği ve pamuk ipliği olan bu kumaş, asla sentetik bir madde bulundurmaz. Kutnu kumaşının çözgü dediğimiz kısımları ipekten, atkı dediğimiz kısımları ise pamuk ipliğinden yapılır. 

 

Kutnu Kumaşının tarihi yukarıda da belirttiğimiz gibi o kadar eskidir ki, dünyada daha tekstilde basma sanatı yokken, ipliklerin boyalara batırılarak çeşitli desenler verilip örülmesi ile yapılan bir dokuma türüdür.

 

Kutnu kumaşı Selçuklu ve Osmanlı döneminde saraylarda kafatan kıyafetlerinde kullanılması sebebiyle saray kumaşı olarak bilinmektedir. Sonraki yıllarda Anadolu'ya yayılmıştır. Efelerin, Seymenlerin, Mehteranların ve Yörüklerin kıyafetleri hep kutnudandır.

 

Ayrıca kutnu kumaşı ipek olduğundan gece uykuda yüzün kurumasını engeller ve daha canlı bir yüze sahip olmanızı sağlar. İpek sağlıktır.

Çerez Kullanımı