boz-ic-fistik
boz-ic-fistik

Boz İç Fıstık

Fiyat : ₺600,00(KDV Dahil)

Birinci kalite boz iç fıstıktır.

:

Antep Fıstığının lezzeti üretildiği verimli topraklardan geldiğini biliyoruz ve bu verimli topraklardaki ilk hasat boz fıstıkları dış kabuklarından ayırarak LEZZETLİ ve KALİTELİ fıstıkları sizlere sunuyoruz.

Antep Fıstığı Ağustos ayının ortasından başlayarak 1 aylık süreç içerisinde farklı olgunlaşma aşamalarında toplanır. İlk hasat denilen boz fıstıklar baklava ve katmer sektöründe kullanılmaktadır. Gaziantep Barak Bölgesinin verimli topraklarında, ilk hasat dediğimiz boz fıstıkları yaz sıcaklarında üreticilerimizin bin bir zahmetle ve emekle, ağaçların altına şal denilen örtüler sererek dalından topladıkları fıstıkları alıyoruz. Fıstıkların içerisindeki yabancı maddelerden ayıklayarak dış kabuğunu soyma ve iç tanelerini çıkarma işlemi yapıyoruz. Tane haline gelen boz iç fıstıkları paketleyerek kullanıma sunuyoruz. Sizlere aynı KALİTE de fıstıklar sunmak üretimin hasat öncesi aşamasından hasat edilip son ürün haline gelene kadarki aşamalarını kontrol ediyoruz.  Tüm bu işlemlerden sonra sizlerin keyifli anlarınıza lezzet katması için fıstıkları hazır hale getirmiş oluyoruz.

 

Antep Fıstığı Besin Değerleri: 

100 gramda; 16 gram karbonhidrat, 25 gram protein, 50 gram yağ, 9 gram lif, 18 miligram sodyum, 705 miligram potasyum, 92 miligram kalsiyum ve 5 miligram demir içerir.

Antep Fıstığı içerdiği besin değerleri bakımından bir mucize meyvedir.

Öğün aralarında bir avuç kadar tüketilmesi vücudun günlük yağ ihtiyacını karşılar.

Antioksidan içeriği ve besin değerleri sayesinde vücuda canlılık veriri.

Karaciğer ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.

Kalp hastalığına yakalanma riskini azaltır.

İçeriğinde kolesterol bulunmaz ve kolesterol seviyesini düşürür.

Şeker hastalarının tüketmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Çerez Kullanımı